160x600
reklam1

Çözümle ilgili Anket Sonuçları

22 Şub 2016 Pts 17:17
Bu haber 1.113 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Çözümle ilgili Anket Sonuçları
300x250
Güney Kıbrıs'ta Yapılan Çözümle ilgili Anket Sonuçları .

Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bir anketin sonucunda katılımcıların büyük bir kısmının Rum Yönetimi BaşkanıNikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu politikalarını desteklemediği sonucunun çıktığı iddia edildi.

Simerini gazetesi: “Başkan Halktan Uzak” başlığı altında yer verdiği haberinde, Rum “Kıbrıs Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi” tarafından 1-3 Şubat tarihleri arasında internet üzerinde yapılan ve 440 kişinin katıldığı ankette Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rum Meclisi’nde yaptığı konuşma ve sonrasındaki tepkilerin ölçüldüğünü yazdı.

Gazete, ankete katılanların Anastasiadis’in Kıbrıs politikasına verdikleri desteğin yüzde 14’te olduğunu, yüzde 71’lik kesimin ise Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki tutumunu “doğru bulmadıklarını” yazdı.

Yüzde 15’lik kesim ise bu soruya “bilmiyorum/yanıtlamıyorum” şeklinde cevap verdi.

Habere göre ankete katılanların yüzde 60’ı Anastasiadis’in “mümkün olan her şeyi yaptığına inanmadığını”, yüzde 26’sı “inandığını” belirtirken “gelecek planın nasıl olacağı” şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 46’sı “Annan Planı’ndan daha kötü”, yüzde 24’ü “Annan Planıyla benzer” ve yüzde 14’ü “Annan Planı’ndan daha iyi” yanıtını verdi.

Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine ilişkin ise katılımcıların yüzde 45’i “Kıbrıs sorununda hala gidilmesi gereken yol olduğu”, yüzde 51’i ise “Kıbrıs sorununun çözülmüş olduğu ve şu anda halkın çözümü kabul etmeye hazırlanması aşamasında bulunulduğu” görüşünü ortaya koyduğu ifade edildi.

“Yeni çözüm planının kimlere hizmet ettiği” şeklindeki bir soruya ise katılımcıların yüze 4’ü “Kıbrıslılara”, yüzde 11’ü “Türkiye’ye”, yüzde 2’si “Amerika’ya”, yüzde 3’ü “Avrupa’ya”, yüzde 17’si “Türkiye ve Amerika’ya”, yüzde 36’sı “Türkiye, Amerika ve Avrupa’ya” ve yüzde 17’si ise “Kıbrıslılar da dahil herkese” yanıtını verdiler.

Haberde, katılımcıların yüzde 28’inin gelecek bir referandumun çözümle sonuçlanacağına, yüzde 53’ünün ise böyle bir şey olmayacağına inandıklarını dile getirdikleri de belirtildi.

ÇÖZÜM VE SEÇENEKLER

Gazete haberinin devamında, katılımcıların çözüm ve karşılığında seçmesi gereken unsurlara ilişkin verilerin de “ilgi çekici olduğunu” yazdı.

Ankete katılanların yüzde 16’sı “Kıbrıs ekonomisinin hemen iyileşmesi, yabancı sermaye ve yatırımları hemen gelmesi ve yerli iş münhallerinin hemen açılması karşılığında Annan Planı’na evet diyeceğini” belirtirken katılımcıların yüzde 12’lik kesimi ise aynı seçenekler karşısında “bölünmeyi (taksim) seçeceklerini” ifade ettiler.

Katılımcıların yüzde 36’sı “yukarıdakilerden hiçbirini seçmeyeceklerini” belirtirken yine yüzde 36’lık bir kesim “daha iyi bir çözüm umuduyla mevcut durumun devamından yana olduğunu” vurguladı.

Gazete, 2004 yılındaki referandumda ne oy kullandıkları sorulan katılımcıların yüzde 17’si “Evet”, yüzde 49’u “Hayır” ve yüzde 29’u “yaştan ötürü oy kullanma hakkın yoktu” yanıtlarını verdiklerini, “yeni bir referandumda ne oy verirdiniz” sorusuna ise yüzde 24 “Evet”, yüzde 41 “Hayır” ve yüzde 35 “Bilmiyorum/yanıtlamıyorum” cevabının çıktığını aktardı.

Ankette, Anastasiadis’in Rum meclisinde yaptığı konuşma sonrasında katılımcıların yüzde 15’inin “daha güvende”, yüzde 23’ünün “ daha az güvende”, yüzde 39’unun “aynı” hissettiklerini belirttikleri, yüzde 23’lük bir kesimin ise “bilmiyorum/yanıtlamıyorum” cevabını verdikleri yer aldı.

Gazete, katılımcıların beşte dördünün, Anastasiadis’in konuşmasının referandumda karar vermeleri için yeterli olmadığını söylediklerini yazdı.

468x60

Benzer Haberler

Almanya’dan uydu aracılığıyla izlenen orman kartalı, Afrika’dan Avrupa’ya göç...

Yorum 
0

Türkiye, AB üyesi tüm ülkelerin vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. AB’nin Schengen bölgesinde...

Yorum 
0

Kıbrıs Net Haber’in KKTC İçişleri Bakanlığı’ndaki güvenilir kaynaklara dayandırdığı...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:

300x250

Türkiye Kıbrıs vatandaşların...

Türkiye, AB üyesi tüm ülkelerin vatandaşlarına vizeyi […]

KKTC için BOMBA iddiası

KKTC için BOMBA iddia! Pazar günü Ankara’da […]

bir tecavüz haberi de Kumyal...

Karpaz bölgesi, birkaç gün önce ( Gelincik’teki […]

MİT UYARDI! KKTC’DE BOMBALI ...

MİT UYARDI! KKTC’DE BOMBALI EYLEM YAPILABİLİR! Türkiye […]

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

‘TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLA...

Bağımsızlık İttifakı Sözcüsü ve KKTC İnsan Hakları […]

Yetkililer Kırmızı Alarm Verdi Kıbrıs ta Toz Uyarısı

Yetkililer Kırmızı Alarm Verdi Kıbr...

Dikkat Toz Uyarısı… Meteoroloji Dairesi, doğulu hava […]

HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI’NDAN...

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sorunları […]

Kızına 4 yıl tecavüzden 20 yıl haps...

Güney Kıbrıs’ta 45 yaşındaki bir kişi, reşit […]

Kıbrıs savaşta!… Kıbrıs Üs’lerinden hava saldırısı!

Kıbrıs savaşta!… Kıbrıs Üs’lerinden...

  İngiltere, Suriye’deki DAEŞ hedeflerinin bombalanmasına izin […]

 Çiftçiler Birliği Samsun Tarım F...

  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği geçtiğimiz günlerde […]

300x250